Integruotas projektas „Tarp Žemės ir Kosmoso 2013“ – skirtas Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą 80-mečiui

Jau ketverius metus iš eilės Tauragės Žalgirių gimnazijoje fizikos mokytojo-eksperto Antano Kiniulio iniciatyva vykdomas tęstinis autorinis projektas ,,Tarp Žemės ir Kosmoso“. Šiemet, balandžio 12-osios popietę – Tarptautinės aviacijos ir kosmonautikos dieną, vyko neeilinis šio projekto renginys, skirtas  Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą 80-mečiui paminėti.

aviacijos-svente-70

Projekto tikslas – skatinti mokinių susidomėjimą aviacija, skatinti mokinių įvairiapusį kūrybiškumą, patriotiškumą, iniciatyvumą, ugdyti asmeninius ir profesinius gebėjimus. Mūsų mokyklos mokiniai, padedami įvairių dalykų mokytojų, buvo užimti įvairia veikla: kūrė plakatus, planetų modelius, net lėktuvo ,,Lituanica“ modelį, kuris buvo sukurtas Origami technika, piešė dailės darbus, kepė įvairius meniškus kepinius, rašė rašinius, kūrė eilėraščius lietuvių ir užsienio kalbomis bei komponavo stilistines menines kompozicijas. Visi šie darbai buvo eksponuojami mokykloje, o norintys juos išvysti galėjo tai padaryti renginio dieną.

Neįprastai ir kūrybingai buvo paminėtas pilotų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą 80-metis. Prisiminta šio skrydžio reikšmė pasaulinėje aviacijos istorijoje, tai buvo antrasis tuo metu skrydžio be nusileidimo rezultatas pasaulyje. Jų skrydis – vienas tiksliausių aviacijos istorijoje. Šiuo skrydžiu buvo atvertas kelias oro paštui tarp Amerikos ir Europos žemynų. Lakūnų žygis, jų tragiška mirtis tapo daugelio poetų, rašytojų, dailininkų, skulptorių, muzikų įkvėpimo šaltiniu. Šio skrydžio dvasia buvo jaučiama ir mokinių kūrybiniuose darbuose. Renginio metu jo organizatorius, fizikos mokytojas – ekspertas Antanas Kiniulis, džiaugėsi, kad  projekte dalyvavo nemaža dalis mokinių, į renginį atvyko rajono mokyklų (Žygaičių gimnazijos, Tarailių ir Gaurės pagrindindinių mokyklų)  fizikos mokytojai su savo mokiniais, besidomintys ne tik kosmonautika, bet ir aviacija. Visus sudomino dalyvavę garbingi svečiai: pasaulio vicečempionas, Europos vicečempionas, 7 kartus Lietuvos čempionas, Dariaus ir Girėno taurės laimėtojas, akrobatinio skraidymo meistras, Lietuvos karinių oro pajėgų atsargos pulkininkas – leitenantas Eltonas Meleckis, taip pat lėktuvo ,,Boeing – 737‘‘ kapitonas – Edmundas Barkauskas bei Tauragės aeroklubo pirmininkas – pilotas Kostas Bastakis, kurie mielai dalinosi savo patirtimi ir mokinius supažindino su aviacijos ypatumais. Svečiai kvietė gimnazistus rinktis piloto profesiją, kalbėjo, kodėl verta būti pilotais,  pasakojo įdomiausius nutikimus. Eltonas Meleckis skaidrėse demonstravo akimirkas iš įvairių varžybų, stebino titulais, trofėjais ir medaliais, kuriuos yra laimėjęs, rodė filmuotą medžiagą apie savo meistriškus skraidymo sugebėjimus.

Gimnazijos direktorė Viktorija Paulauskienė dėkojo svečiams už neįprastą ir prasmingą popietę, o fizikos mokytojui – ekspertui Antanui Kiniuliui už iniciatyvumą, veiklumą, kūrybingumą, energiją įteikė  Padėkos raštą.

Renginyje dalyvavę svečiai buvo sužavėti mokinių kūrybiškumu, įkūnytomis idėjomis ir noru iš arčiau susipažinti su aviacijos teikiamomis galimybėmis šiandieniniame pasaulyje. Tokie renginiai suteikia mokiniams galimybę pažinti ne tik tai, kas žmonijai visada kėlė didžiulį susidomėjimą ir dar nėra pilnai ištyrinėta, t.y kosmoso platybes, bet taip pat susipažinti su žmogaus skraidymo galimybėmis. Prisiminta ir aktualizuota pilotų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą istorinė reikšmė. Net ir XXI amžiuje šio skrydžio reikšmė nesumenko, bei įgyja vis gilesnę prasmę. Tai nepakartojamos drąsos žygdarbis, kuris aukso raidėmis įrašytas į pasaulio transatlantinių skrydžių istoriją, į mūsų tautos, Lietuvos istoriją. Steponas Darius ir Stasys Girėnas šiandien vėl su mumis kaip liaudies didvyriai, drąsos ir žygdarbių šaukliai. Tikėkime, kad jų istorinio skydžio atminimas išliks kartų kartoms.

Nuotraukos-1 ir Nuoraukos-2

Laura Katauskytė ir Austėja Žymantaitė, IIa klasė